Samet Aybaba: Takımın patronu benim

Beşiktaş Futbol Takımları Genel Koordinatörü Samet Aybaba, sezon başında çok kötü bir kadro planlaması yapıldığını savunarak, “Yeniden yapılanacağız. Transfer yapacağız. Altyapıya önem vereceğiz.” dedi. Samet Aybaba, BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, birçok konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Aybaba, “Futbol sahası içinde ben yokum ama bu takımın patronu benim” dedi.

Samet Aybaba, 25 günden bu yana görevde olduğunu ve ortaya bir takım fikirler çıkardığını belirterek şunları söyledi:

“Kulübün yapılanmasının ne kadar kötü olduğunu biliyorsunuz. Değerlendirme yapıyoruz. Yeniden yapılanacağız. Kulübün değerlerini herkese anlatacağız. Transfer yapacağız. Plan yapacağız. Altyapıya önem vereceğiz. Birlikte hareket edeceğiz. Umutsuz değiliz. Her şeyin iyisini yapacağız. Süreye ihtiyacımız var. Beşiktaş, sezon başında bu ligin en önemli figürlerinden biri olacak.”

Aybaba, teknik direktör ve transfer konusunda çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

“Çalışmalarımız sürüyor. Kolay bir şey değil. Başkanımızın görüştüğü 2-3 hoca var. Planlamamızı hocaya anlatacağız. Sergen Yalçın doğal aday. Görüşme yapmadık ama yaparız. Başka antrenör adayları var. Bir takım şeyleri doğru toparlamak lazım. Doğru ve iyi transferler yapacağız.”

“ŞU AN KADROMUZ 13 KİŞİ”

Samet Aybaba, Afrika Uluslar Kupası’na giden ve sakatlığı bulunan oyuncular nedeniyle şu an 13 kişilik bir kadroya sahip olduklarını vurguladı.

“Şu an kadronun tamamı 13 kişi. 6 oyuncu Afrika Uluslar Kupası’na gitti. Kadro planlamasını yapan arkadaşlar böyle bir kupayı bilmiyor muydu? 3 stoperimiz de Afrika Uluslar Kupası’nda. Hoca bu 13 kişiyle antrenmana çıkar mı? Ne düşünür? Yapabileceklerimizin en iyisini yapmayı düşünüyoruz. Bazı oyunculara resmi teklif var. Takımda 14 yabancı oyuncu var. Transfer yapamayız. Bu oyuncular ilgili ne yapabileceğimizi düşünüyoruz. Değerlerini bularak elden çıkarırsak transfer yapacağız. Bayağı mesafe kat ettik. Maç izlemeye gittim. Plan yaptık. Chamberlain’nin sakatlığı var. Listeye yazılmayabilir. Onun dışında içeride oyuncularla görüşmeleri bitirdikten sonra transfere başlayacağız.”

“İSTEYEN HERKESİ GÖNDERİRİZ”

Aybaba, hiçbir oyuncunun takımdan ayrılma isteğiyle kendilerine başvurmadığını ifade etti.

“Hiçbir oyuncunun bizimle ‘Mutlu değilim, transfer görüşmesi yapabilir miyim?’ diye bir teması olmadı. Aboubakar, her yerde konuşuyor. Bize konuşmuyor. Burası Beşiktaş. Oyunculara teklifler var. İsteyen herkesi göndeririz. İstemeyen hemen gider. Aslolan Beşiktaştır. Bunları fazla abartmaya gerek yok. 1,5 seneyi kapsayan oyuncu bulabilmeyi planlıyoruz. Sezon başında da bunu arttıracağız. Genç oyuncuyu dışarıdan değil altyapıdan sağlayacağız. Kiralık oyuncuyu düşünmüyoruz.”

“OYUNCULAR ‘BU TAKIMDA HİÇ DİSİPLİN YOK’ DİYOR”

Samet Aybaba, birebir görüştüğü futbolcuların takımda birlik olmadığından şikayet ettiğini belirtti.

“Oyuncuların hepsiyle görüştüm. Oyuncular bu takımda ‘Hiç disiplin yok’ diyor. Hiçbir oyuncuya 3 senedir ceza uygulanmadı. ‘Hiç bir arada değiliz ve birlikte hareket edemiyoruz. Soyunma odasında bile bir arada değiliz. Takımın lideri yok.’ diyorlar. Böyle bir takımdan ve bu kadar büyük bir markadan nasıl bir başarı bekliyorsunuz. Beşiktaş bu söylediğim şeylerin tamamını kaybetmiş. Bu arkadaşlara bir mesaj vermemiz gerekmiyor mu? Ücretler çok yüksek ama ortada bir başarı, duygu ve heyecan yok. Oyuncular bunlardan şikayetçi. Eski hallerine dönmelerini istiyoruz. Bu kadar kötü bir performans olabilir mi? Genç oyuncu tercihini arttıracağız.”

Deneyimli futbol adamı, kadro dışı bırakılan 5 oyuncunun durumuna da açıklık getirdi.

“Bu oyuncular takımla birlikte antrenman yapıyorlar, yemek yiyorlar. Mesaj vereceğiz arkadaşlar. Bu arkadaşların böyle bir fikirleri yoktu. Olması gerektiğini hissettirmek için bazı şeyleri yaptık. Afrika Uluslar Kupası’na gittiler. Hala keyifleri iyi. Afrika Uluslar Kupası büyük bir şans. İnşallah iyi oynarlar, değerlerini de bulurlarsa satarız.”

“AYRILIRKEN BİZ DOĞRU OLANI YAPTIK”

Samet Aybaba, teknik direktör Rıza Çalımbay ile yolları ayrılmasına ilişkin de konuştu.

Aybaba, Çalımbay’ın ayrılık sürecinde birebir görüşmediği için kendisine kırgın olduğunun hatırlatılması üzerine değerlendirmede bulundu.

“Bizim duygularımız var. Bu, yönetimsel bir karardır. Kendisine bu bilgiyi ben verdim. Paylaştım. Ayrılırken biz doğru olanı yaptık. Ona bakıp bu duyguyu taşıyamayacağımızı düşündük. Bunu hayatım boyunca unutamam. O başarılı bir teknik direktördür. Her zaman dostuz. Aramızda hiçbir sorun yok.”

“TEKNİK DİREKTÖR KONUSUNDA DİREKT YETKİLİ BENİM”

Samet Aybaba, görev tanımıyla ilgili bir soruyu da yanıtladı.

“Futbol sahasında ben hiç yokum. Ama takımın patronu benim. Teknik direktörün de üstündeyim. Futbol tamamen benim kontrolümde. Teknik direktör ile sadece takım performansı ile ilgili sohbetim olur. Teknik direktör konusunda direkt yetkili benim. Paramız var. Bütçemiz 6 milyon gözükse bile futbolu farklı yöneten kulüpler var. Onlardan öğrenir ve yürürüz. Bu ülkede her şey yapılıyor. Herkes masaya vuruyor ve yaparım, yaptım diyor. Beşiktaş olunca çok eleştiriliyor. Camiamızı toparlamamız lazım. İmkanlarımız çok geniş. Büyük düşünüyoruz. Futbolumuz anormal bir çıkmazda. Çok sorunlu bir hale geldi. Yeni bir şeyler geliştirmek lazımdı. Biz başladık. Rol model olacak. Sahayla ilgili hiçbir düşüncem yok. Bunu kendime saygısızlık addederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir