NASA’ya ‘Meksika Kongresi uzaylıları’ sorusu: ‘Bilim insanları incelemeli’

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 14 Eylül Perşembe günü genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bağımsız çalışma ekibinin ‘ne olduğu belirlenemeyen anormal olgular’ üzerine hazırladığı raporun bulgularını paylaştı.

Raporda, her ne kadar Dünya dışında yaşam olduğu sonucuna varılamadığı söylense de NASA’nın Dünya atmosferinde faaliyet gösteren, bilinmeyen uzaylı teknolojisi olma ihtimalinin inkar edilemeyeceği de belirtildi. ‘Çoğunlukla askeri havacılık uzmanları olan birçok güvenilir tanığın ABD hava sahasında tanımadıkları nesneler gördükleri’ aktarılan raporda, bu olguların büyük bir kısmının zaman içinde açıklandığı ancak bazılarının ‘insan yapımı veya doğal olgular’ olarak tanımlanamadığı söylendi.

Raporda bu nesneler ‘ne olduğu belirlenemeyen anormal olgular’ (UAP) olarak adlandırılıyor. Bunlar günlük hayatta UFO (ne olduğu belirlenemeyen uçan cisim) diye anılıyor.

‘SANSASYONELLİKTEN BİLİME GEÇİŞ’

Dün düzenlenen basın toplantısında konuşan NASA yöneticisi Bill Nelson, araştırmanın odak noktasının henüz tespit edilemeyen bu olgularda ‘sansasyonellikten bilime geçiş’ olduğunu söyledi. Eski bir astronot ve ABD Senatosu’nun eski üyesi olan Nelson, dünya çapında yaptığı seyahatlerde UAP tespitlerine olan küresel hayranlığı deneyimlediğini aktardı.

Nelson, NASA’nın yalnızca olası UAP olaylarının araştırılmasında değil, şeffaf bir şekilde veri paylaşımında da dünyada liderlik yapmayı umduğunu söyledi. UAP’lerin uzaydan geldiğine dair hiçbir kanıt olmadığına dikkat çeken Nelson, “Bu sürece herhangi bir önyargı olmadan başlıyoruz, ancak bir keşif dünyasında olduğumuzu anlıyoruz” dedi.

‘İDDİALAR, SONUCA VARMAK İÇİN GEREKEN BİLGİLERDEN YOKSUN’

NASA’nın Bilim Misyonu Direktörlüğü’nden Dr. Dan Evans, kurumun ‘çevredeki dünyalar hakkındaki bilgiyi genişletmek ve bilinmeyenin haritasını çıkarmak’ istediklerini söyledi. Evans, aynı zamanda ‘gökyüzünün güvenliği’ meselesinin önemini vurguladı.

Raporda ve basın toplantısındaki açıklamada araştırma sürecinde karşılaşılan en büyük zorluklardan birinin, bir nesnenin gerçekten UAP olup olmadığını belirlemek için gerekli veride eksiklik olduğu söylendi. Buna çözüm olarak NASA, kitle kaynak kullanımı tekniklerini kullanacağını belirtti. Şu anda sivil UAP tespitlerinin toplanması ve düzenlenmesi için standart bir sistemin bulunmadığı belirtilen raporda, açık kaynaklı akıllı telefon tabanlarının yanı sıra diğer akıllı telefon meta verilerinin kullanılacağı söylendi.

Raporda, “Görgü tanıklarının iddiaları… tekrarlanamaz ve genellikle kesin sonuçlara varmak için gereken bilgilerden yoksun” denildi. UAP’lerin nasıl kontrol edilebileceği hakkında bilgi verilen raporda NASA, Dünya’yı gözlemleyen uydularının genellikle UAP gibi ‘nispeten küçük nesneleri’ tespit edemediğini kabul etti. Bu uyduların ‘UAP ile örtüşen çevresel koşulların’ incelenmesinde ‘güçlü bir destekleyici rol’ oynayabileceği kaydedildi.

Öte yandan, yapay zeka ve makine öğreniminin UAP’leri tanımlamak için önemli araçlar olduğu belirtilen raporda toplumun da bu yönde ‘kritik’ olduğu aktarıldı.

NASA ARAŞTIRMANIN BAŞINDAKİ KİŞİNİN KİMLİĞİNİ AÇIKLAMADI

NASA, UAP’leri araştırmak için oluşturulan ekibe liderlik edecek kişinin adını ise gizli tutmaya karar verdi. NASA’nın bu UAP’ler konusunda daha şeffaf olacağını açıkladığı toplantıda bu araştırmanın liderinin açıklamamasının nedeni ise merak uyandırdı.

Söz konusu gizlilik kararının nedenlerinden biri, bu kişiyi yıpratmamak. NASA’nın Bilim Misyonu Direktörlüğü’nden Dr. Dan Evans, UAP araştırma panelinde yer alan çalışanlarının ‘gerçek tehditler aldığını’ söyledi. Çalışanlarının güvenliğine çok önem verdiklerini belirten Evans, gizlilik kararlarında bunun da etkisi olduğunu söyledi.

MEKSİKA KONGRESİ’NDEKİ ‘UZAYLI’ OTURUMU DA SORULDU

BBC Muhabiri Sam Cabral, basın toplantısında NASA çalışanlarına Meksika’da kısa süre önce gösterilen ve uzaylı cesedi olduğu öne sürülen nesneleri de sordu.

Meksika Kongresi’nde düzenlenen UAP oturumunda konuşan ve UFO uzmanı olduğunu söyleyen Jaime Maussan, iki adet ‘uzaylı cesedini’ cam kutuların içinde göstermiş, bunların Peru’da 2017’de bulunduğunu ve radyokarbon testlerine göre 1.800 yıllık olduklarını söylemişti. Bilim insanları ise bunlara şüpheyle yaklaşmıştı. Maussan daha önce de uzaylı iddiaları ortaya atmış fakat bu iddialar çürütülmüştü.

BBC’nin sorusuna yanıt veren NASA çalışan Dr. David Spergel “Bu örnekleri bilim insanlarının incelemesine izin verirlerse ne olduklarını anlayabiliriz” dedi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x