Kayyım nöbeti 13. gününde: Sessiz kalmayacağız

İstanbul’da Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlatılan nöbet, 13 gündür devam ediyor. Her akşam, “Kayyım defol” tişörtleriyle eyleme katılan sivil toplum örgütleri temsilcileri, siyasetçi ve çok sayıda kişi düzenledikleri eylemi sürdüreceklerini belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Kiğı-Karakoçan-Adaklı-Yayladere-Yedisu İlçeleri Sosyal Yardımlaşma, Kalkındırma ve Kültür Derneği (KAYY-DER) Eşbaşkanı Ahmet Tüzün, bayram tatiline rağmen insanların nöbete katılımının önemli olduğunu dile getirdi.

‘HER PARTİ EMPATİ KURMALI’

“Hakkari’deki bu uygulamaya bugün izin verirsek, arkasının geleceğini bütün Kürtler biliyor. Kürt halkının direnişi, tepkisi ve iradesini ortaya koyması en meşrudur hakkıdır” diyen Tüzün, sözlerine şöyle devam etti: “DEM Parti bu ülke için çok iyi bir şey yaptı. Kayyım atamasına karşı muhalefet şu anda yeterli düzeyde olmasa da bazı adımlar atıyor. Bu önemli bir şeydir. Ama bu desteğin sınırlı kalmaması lazım. Çünkü bugün Hakkâri’ye kayyım atandıysa, yarın da onlara atanır. Her parti bu konuda empati kurmalı. DEM Parti’ye yapılanların yarın kendilerine yapılmayacağını kimse garanti edemez. Kayyım bir gasp politikasıdır.”

‘MÜCADELE ETMEKTEN BAŞKA ÇARE YOK’

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Rıza Bilir, kayyım politikasının Türkiye’de yıllardır devam eden anti demokratik uygulamaların bir yansıması olduğunu kaydetti. Bilir, “Hakkari halkının iradesi yok sayılıyor. Kesinlikle kabul edilecek bir durum değil. Eğer siz demokrasi adına bir şey ortaya atıyorsanız. Eğer bu ülkede sembolik bir demokrasi yoksa ve gerçek bir demokrasi varsa o zaman halkın özgür iradesini gasp etmemeniz gerekiyor. Mücadele etmekten başka bir çare yok” dedi.

KADIN KAZANIMLARINA SALDIRI

Siyasetçi Asiye Kolçak, “Kayyım sadece Kürt halkının sivil toplum örgütlerinin sorunu değil. Kayyuma tepki tüm anti demokratik uygulamalara karşı verilmesi gereken bir tepkidir. Biliyoruz ki kayyım yine kadın kazanımlarına yönetilecektir. Kayyım Kürtlerin en ufak kazanımlarına karşı bir tehdittir. Yanı sıra adalete ve demokratik çözüme bir tehdittir. Kayyum karşı her yerde yer yerinden oynamalıdır. İstanbul’dan bir kez daha sesimizi yükseltiyoruz kayyuma hayır” diye belirtti.

‘ZULME BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Eyleme katılan yurttaşlardan İslam Öztoprak ise “İrademizle kazandığımız yerlerin kayyum atanıyor. Tüm haklarımız gasp ediliyor, dilimiz yasaklanıyor. Dilimizden kültürümüzden dolayı insanlarımız cezaevine atılıyor işkenceye maruz kalıyor. Hala kemikleri verilemeyen yüzlerce insanımız var. Kayyım da bu haksızlıkların bir parçasıdır. Bizlerde bu zulme karşı boyun eğmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x