Hakan Fidan’dan Kerkük açıklaması: Siyasi pazarlıklara konu edilemez

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Fidan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

“İkili ve bölgesel iş birliğimizi daha da geliştirme arzusu olduğunu teyit ettiler. Pek çok konuda müzakere ettik. Görüşlerimizi paylaştık. Terörle mücadele konusunda da beklentilerimizi aktardık. İkili ticari hacmimiz pandemi sonrası artış eyleminde. Bu ivmenin sürdürülmesi için atılacak adımları görüştük. 30 milyar dolar hedefine ulaşmak için bunları çok detaylı ve uzun görüştük ilgili arkadaşlarımızla beraber.

Ayrıca firmalarımız ve vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunları nasıl aşabileceğimizi de konuştuk.

Her iki tarafta da muhtelif ikili meseleleri diyalog konuyla çözülme konusunda çözülme arzusu var.

Türkiye ve İran bu bölgenin iki büyük ülkesi. Bu büyüklülük beraberinde de sorumluluk getiriyor. Bu çerçevede konularımızı ele aldık.

Bizim Türkiye olarak Suriye konusunda ne kadar net olduğumuzu biliyorsunuz. İran ve Rusya katılımıyla da 4’lü formatta da konularımızı tartışıyoruz.

Suudi arabistan, İran, Türkiye bölgenin güçlü ülkeleri. Bölge hakları için de önem taşımakta. Nükleer anlaşma müzakerelerinin devam etmesini de önemli buluyoruz. Son gelişmeleri bizimle paylaştılar.

KERKÜK’TEKİ GELİŞMELER

Bildiğiniz gibi Kerkük etnik ve kompozisyon olarak Irak’ın küçük bir modelini iletmektedir. Kerkük’ün huzur ve istikrarı Irak’ın bütününe doğruda n etki etmektedir. Kerkük’ü bir arada barış için yaşamanın sembolü olarak görüyoruz.

Irak’ta Başbakan Sayın Sudani liderliğinde kurulan hükümet ülkeye istikrar getirmiş durumda. Özellikle kendisinin ve hükümetinin uzun vadeli alt yapı ve üst yapı konularına verdiği çabaları destekliyoruz. Irak’ın bugün ve geleceği için ne kadar önemli olduğunun farkındayız.

Böyle bir dönemde Irak’ın asli ve kurucu unsurları arasında Türkmen soydaşlarımızın anayurdu konumundaki Kerkük’te can kaybıyla sonuçlanan gerginliklerin ortaya çıkmasını üzüntü ve büyük kaygıyla karşılamaktayız. Bu tür gerginliklere yönelik mahal verilmemesi yönündeki görüş ve telkinlerimizi sorumluluk alanında bulunan Irak makamlarıyla zamanında paylaştık.

Erbil yönetimiyle temaslarım oldu bu konuyla ilgili kriz esnasında. Bu çerçevede şehirde son dönemde artış gösteren PKK mevcudiyetine de süratle son verilmesini Irak makamlarından talep ediyoruz. Kerkük yakın zamanda büyük acılar ve katliamlar yaşamış kadim bir şehirdir. Bu şehirdeki hassas toplumsal dengelerin korunması temsil ve idareden Türk toplumsal birliklere eşit söz hakkı verilmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Bu çerçevede şehirde tüm kesimlerin eşit bir şekilde temsilinin sağlanması ve idareye katılımını da uzun zamandır bu formülü destekliyoruz. Türkmen soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması Irak’a yönelik politikamızın bildiğiniz gibi ana unsurları arasında yer almaktadır. Türkmen haklarının siyasi pazarlıklara konu edinmesine karşı durmaya ve Türkmenleri her alanda desteklemeye devam edeceğiz.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x