Dışişleri’nden Deyr-Ez Zor açıklaması: Çatışmaları kaygıyla takip ediyoruz; Suriyeli Kürtler de acı çekiyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, “Suriye’nin kuzeydoğusunda geçen pazar gününden bu yana yaşanan çatışmalarda en az 52 insanın yaşamını yitirdiğini” duyurdu. Geçen pazar gününden bu yana Deyr-Ez Zor kırsalında YPG/PKK ve Arap aşiretleri arasındaki çatışmalarda 58 kişinin de yaralandığı duyuruldu. 

Dışişleri Bakanlığı ise Deyr-Ez Zor kırsalında PKK ile Suriye’deki bazı Arap aşiret unsurları arasında bir süredir yaşanan çatışmaları kaygıyla takip ettiklerini bildirdi. 

Dışişleri Bakanlığı, Deyr-Ez Zor kırsalındaki çatışmalar hakkında açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, PKK ile Suriye’deki bazı Arap aşiret unsurları arasında bir süredir yaşanan çatışma yaşandığı ve bunun Suriyeli Kürtlere de zarar verdiği belirtildi. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Deyr-Ez Zor kırsalında bölücü terör örgütünün Suriye’deki şubeleriyle bazı Arap aşiret unsurları arasında bir süredir yaşanan çatışmaları yakından ve kaygıyla takip ediyoruz. Bu gelişme, terör örgütünün, Suriye’nin kadim halklarını, üzerlerinde şiddet ve baskı uygulamak ve temel insan haklarını ihlal etmek suretiyle tahakküm altına alma girişimlerinin yeni bir tezahürüdür. Bu amaç ve niyetini DEAŞ’la mücadelede aktör olduğu savıyla perdelemek isteyen terör örgütünün gerçek mahiyetini, daha fazla gecikmeden ve bölgenin Suriyeli Kürtler de dahil kadim unsurlarının daha fazla acı çekmesine yol açmadan, destekçilerinin de görmesini umuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x