Amazon, yeniden yapılanma kapsamında 180 pozisyonu kapatarak oyun sektöründe işten çıkarma furyasına katılan son firma oldu.

Oyun yayın sitesi Twitch’in sahibi olan internet devi, istediği popülerliğe erişememesinin ardından platformdaki kendi kanalını da kapatıyor.

BU YIL 6500 KİŞİ KOVULDU

Bu, 2023’te yaklaşık 6.500 iş kaybının yaşandığı oyun endüstrisindeki en son dalga… Üstelik sektörü canlandıran Zelda, Spider-Man ve Mario gibi seerilerin piyasaya sürülmesine rağmen.

Son altı ayda aralarında Fortnite’ın yapımcısı Epic Games, Assassin’s Creed’in geliştiricisi Ubisoft Montreal ve Pokemon Go’nun yaratıcısı Niantic’in de bulunduğu oyun şirketleri işten çıkarma yaptığını duyurdu.

Amazon Games, başlangıçta mobil cihazlara oyun yapmak üzere 2012 yılında kuruldu, ancak o zamandan beri New World ve Lost Ark gibi çevrimiçi oyunlar da dahil olmak üzere daha büyük oyunlar üreten bir şirkete dönüştü.

2022’de firma, ikonik Tomb Raider serisini temel alan yeni bir tek oyunculu oyun yayınlayacağını duyurdu ve Mayıs ayında Yüzüklerin Efendisi’nden esinlenen bir oyun geliştirdiğini duyurdu.

Fakat tüm bunlara rağmen Amazon, personeline gönderdiği bir e-postada, kesintilerin yeniden yapılanma çabalarının parçası olduğunu söyledi.

ATEŞE BENZİN

Bu adım, 2023’te Amazon’un 25.000’den fazla kişiyi işten çıkarmasıyla teknoloji endüstrisindeki kriz ateşine adeta benzin döktü.

BBC’ye konuşan oyun haber sitesi GamesIndutry.biz’in GYY’si Christopher Dring, oyun sektöründeki iş kayıplarının 2020’de salgının başlangıcında meydana gelen toplu işe alımların bir sonucu olduğunu söyledi.

“İnsanlar evde sıkışıp kaldıkları için sadece eğlence için değil, aynı zamanda bağlantı kurmak ve birlikte oynamak için de video oyunlarına yöneldi. Bu, oyun satışlarında artışa neden oldu. Oyun stüdyoları genişledi ve yeni ekipler ekledi. Ancak dünya genelinde karantina sona erdiğinde satışlar yavaşlamaya başladı ve artan enflasyon da düşüşe katkıda bulundu,’’ ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre şirketler o dönem uyguladıkları ‘’genişleme’’ politikasının ardından şimdi de kemerleri sıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x