13 yaşındaki Yağız Kaan, satranç efsanesi Magnus Carlsen’i mat etti

Satrançta büyük bir sürpriz yaşandı. Türk satranç oyuncusu Yağız Kaan Erdoğmuş, 13 yaşında olmasına rağmen, tarihin en büyük satranç oyuncularından biri olarak kabul edilen Magnus Carlsen‘i blitz kategorisinde yendi. Yağız Kaan, bu mücadeleyi sadece 41.2 saniyede tamamlamayı başardı.

Oyun, her iki oyuncunun da Viyana Gambiti’ni tercih etmeleriyle başladı. Kısa süre sonra yapılan rok hamleleriyle her iki taraf da pozisyonlarını güçlendirdi. Carlsen’in zamanının bitmesine sadece 17.5 saniye kala, Yağız Kaan, veziriyle yaptığı H6 hamlesiyle oyunu lehine çevirdi ve Carlsen’i mat etti.

“Büyük Usta” olmuştu

Yağız Kaan, geçtiğimiz aylarda ‘Büyük Usta’ unvanını alarak tarihte bu başarıya ulaşan en genç dördüncü oyuncu olmuştu. Bu zaferle birlikte, genç oyuncu uluslararası satranç arenasında adından söz ettirmeye devam ediyor.

Tarih tekerrür etti

Magnus Carlsen ise gençliğinde benzer bir başarıya imza atmış ve o zamanlar dünyanın en iyi satranç oyuncusu kabul edilen Garry Kasparov’u yine genç yaşta yenmişti. Şimdi ise, tarih kendini tekrar ediyor gibi görünüyor; Carlsen, genç bir yetenek tarafından mağlup edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x